2024. december 2., hétfő

Hogyan védekezhetünk a csalások ellen?


Egy általam kezelt társasháznál hirtelen lett szükség a csatorna tisztítására. Az egyik lakó kifizette a munkáról a számlát, annak ellenére, hogy a társasház nem rendelte meg a munkát. A közös képviselőt csak utólagosan értesült a munkálatról. 

A lakó az internethez fordult segítségért. Onnan kiváasztott egy duguláselhárítássasl foglalkozó céget és felhívta azokat. A diszpécser hölgy udvariasan felvette a problémát és megnyugtatta a lakót hogy küldi az illetékes szerelőt. Meg is érkezett a szerelő . Állítólag el is végezte a munkát, bár ezt "elfelejtette" ledokumentálni vagyis jegyzőkönyvet felvenni a duguláselhárítás tényéről. Tehát nem tudja igazolni hogy elvégezte a munkát. Mikor kiállította a számlát, közölte a lakóval, hogy el nem megy a lakásból amíg a lakó át nem utalja neki a kiszámlázott összeget. Így mivel a szerelők ketten voltak a lakó egy kicsit megijedt és átutalta az összeget.

Azonban, hogy a számla túlárazott volt. Amikor azonban emiatt panaszt tett a közös képviselő, akkor nem jelentkezett a korábban oly udvarias diszpécser hölgy. 

Sajnos napjainkban nagyon sok hasonló átverések történnek. Gyakran az ilyen csalóknak az idősebb lakók esnek áldozatul. A fenti példánál a hétvégi felárra hivatkozott a "szerelő"

Tanácsos tehát olyan szerelőt hívni aki már korábban dolgozott nálunk, illetve megbízunk benne mert valaki ajánlotta. Ha közös tulajdonú terület meghibásodásáról van szó, akkor MINDEN ESETBEN ÉRTESÍTSÜK A KÖZÖS KÉPVISELŐT.

Soha ne fogadjuk a kiérkező szerelőt egyedül a lakásunkban, ha az számunkra ismeretlen.


 Sokszor keresnek meg tulajdonosok azzal a kérdéssel,hogy mit lehet tenni ha az egyik tulajdonos teljesen kisajátítja a közös helyiséget ezért mások egyáltalán nem tudják azt használni.

Ez olyasmi eset mintha lenne egy családi házunk de nem tudunk bemenni és használni azt mert a szomszéd bizonyíthatóan elbarikádozta azt.

Nem egy társasháznál találkozom olyannal, hogy a mindennepok során felhalmozott, használaton kívüli dogokat a közös tárolóban halmoznak fel. Igaz, hogy erre valóak azok a helyiségek. Azonban célszerű valamilyen módon kialakítani bennük olyan rekeszeket amik az egyes lakásokhoz tartoznak. Ha nincsen erre lehetőség, akkor egyszerűen ki kell jelölni a használható területeket.

Fontos azonban hogy ezeket a társasház Szervezeti és Működési Szabályzatában rögzítsük le. 

A társasházban a saját lakásunkon túl minden közös tulajdonú részből megilleti egy rész a tuldjonosokat. Ezt a részt hívjuk tulajdoni hányadnak. 

Ha ezt bármi okból nem tudjuk használni akkor birtokháborítási pert lehet kezdeményezni.

Ilyenkor az illetékes jegyzőnél kell kezdeményezni az eljárást.


Hogyan védekezhetünk a csalások ellen?

Egy általam kezelt társasháznál hirtelen lett szükség a csatorna tisztítására. Az egyik lakó kifizette a munkáról a számlát, annak ellenére,...