Sokszor keresnek meg tulajdonosok azzal a kérdéssel,hogy mit lehet tenni ha az egyik tulajdonos teljesen kisajátítja a közös helyiséget ezért mások egyáltalán nem tudják azt használni.
Ez olyasmi eset mintha lenne egy családi házunk de nem tudunk bemenni és használni azt mert a szomszéd bizonyíthatóan elbarikádozta azt.
Nem egy társasháznál találkozom olyannal, hogy a mindennepok során felhalmozott, használaton kívüli dogokat a közös tárolóban halmoznak fel. Igaz, hogy erre valóak azok a helyiségek. Azonban célszerű valamilyen módon kialakítani bennük olyan rekeszeket amik az egyes lakásokhoz tartoznak. Ha nincsen erre lehetőség, akkor egyszerűen ki kell jelölni a használható területeket.
Fontos azonban hogy ezeket a társasház Szervezeti és Működési Szabályzatában rögzítsük le.
A társasházban a saját lakásunkon túl minden közös tulajdonú részből megilleti egy rész a tuldjonosokat. Ezt a részt hívjuk tulajdoni hányadnak.
Ha ezt bármi okból nem tudjuk használni akkor birtokháborítási pert lehet kezdeményezni.
Ilyenkor az illetékes jegyzőnél kell kezdeményezni az eljárást.
Vannak olyan helyzetek amikor összetévesztik a birtokbaadást a tulajdonjog keletkezésével.
Előfordult már, hogy a lakásnak két tulajodnosa volt. Az egyik tulajdonos kizárta a lakás használatából a másikat.
Ekkor tette fel a tulajdonos a kérdést "Nem is használtam a lakást, akkor miért fizzessem a közös költ:séget?"
A közös költség alapja a tulajdoni hányad. Ezért amikor tulajdonába kerül valakinek az ingatlanja a földhivatali nyilvántartásban, onnantól kell fizetnie a közös költséget.
Nincsen ebben az esetben jelentősége annak, hogy a lakást ki és mikor használta. Tehát ha valaki megvesz egy ingatlant, számolni kell a közös költség fizetési kötelezettséggel a tulajdon keletkezésének időpontjától kezdődően.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése